Slogen
אודות
תחומי פעילות
מה חדש
פרסומים
החברה הערבית
בזמן שבנט קורא להעסקת נשים ערביות / אמנון בארי-סוליציאנו

29.10.13

בקריאה "אל תהיו פראיירים: העסיקו נשים, ערבים וחרדים" מפרט שר הכלכלה בנט את התועלת הכלכלית והערכית הגלומה בעסקת קבוצות מודרות, כולל נשים ערביות. על פניו, טוב ויפה. התרגשתי. טוב, לא ממש:
אין ספק, בנט אימץ כלשונה את המדיניות, או שמה מוטב "הפרעה דו-קוטבית" - שמובילה ממשלת נתניהו כבר קדנציה שנייה: יד אחת פועלת לשילוב כלכלי של האזרחים הערבים בזמן שיד שנייה ממשיכה לקדם מדיניות מדירה וגזענית כלפי אותם אזרחים ממש, כאילו הכלכלה היא עניין מבודד.

בזמן שבנט מדבר על תעסוקת נשים ערביות הרשימה בה שותפה מפלגתו בתל אביב-יפו מריצה קמפיין שסיסמתו "ביחד נשמור על תל אביב יהודית", הקמפיין של מפלגת השלטון, הליכוד, באותה עיר כולל את הסיסמה "להשתיק את המואזין? רק הליכוד יכול" ובכרמיאל מפלגת הליכוד מפחידה בוחרים מפני הקמת מסגד פיקטיבי שמעולם לא תוכנן להיבנות.

בזמן שבנט מדבר על תעסוקת נשים ערביות חברתו ח"כ איילת שקד מקדמת את הצעת "חוק יסוד: מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי" שמעניקה בכורה ליהדותה של המדינה על פני היותה דמוקרטית ויו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, מקדם את הצעת חוק "זכויות התורמים למדינה" שפועלת נגד היעד שהציבה הממשלה עצמה להעסקת ערבים בשירות הציבורי.

איזה מסר מקבלים אותם מעסיקים שבנט פונה אליהם במאמרו בקריאה נרגשת להעסיק ערבים? מה חושב לעצמו בעל מפעל בכרמיאל כאשר ראש הרשימה של מפלגת השלטון בעירו מסביר לו שכרמיאל "הוקמה במטרה לייהד את הגליל ואנחנו צריכים לשמור על פני העיר כדי שהיא תמשיך להיות יהודית"?

בכל הקשור להעסקת ערבים ההיגיון הממשלתי עובד בערך כך: נקיים מדי שנה את "ועידת ראש הממשלה לשותפות וצמיחה" (כמו זו שתתקיים בשבוע הבא), וכולם ידברו שם גבוהה-גבוהה על פיתוח כלכלי של החברה הערבית בישראל; נשקיע תקציבים בתכניות, חשובות ומבורכות כשלעצמן, לקידום אותו פיתוח כלכלי ובמקביל נקדם חקיקה שמשדרת למיעוט הערבי שזו לא המדינה שלו, נריץ קמפיינים גזעניים בבחירות המקומיות ונערער על עצם הלגיטימיות של האזרחים הערבים ונבחריהם.

בלתי ניתן לשלב ערבים בכלכלה ובו בזמן להדיר ולהפלותך אותם בכל תחום אחר. מישהו שם למעלה שכח שכלכלה הוא תחום במדעי החברה, שנועד בראש ובראשונה לקידום יעדים חברתיים ולא יכול להיות מנותק לכן מהמציאות החברתית הרחבה. מחקר של ערן ישיב מאוניברסיטת תל אביב וניצה קסיר מבנק ישראל הראה לאחרונה כי אפליה של ערבים, מפני שהם ערבים, היא חסם מרכזי בדרך לשילוב תעסוקתי של האזרחים הערבים.

האפליה הזו היא עמוקה ומושרשת בתפיסות חברתיות ופוליטיות חזקות. היא לא תיפסק כי בנט קורא למעסיקים "לא להיות פראיירים ולהעסיק ערבים". היא תקטן רק כאשר הממשלה תשדר מסר ברור לפי היא רואה באזרחים הערבים חלק בלתי נפרד מהחברה בישראל. לא רק שותפים לכלכלה משיקולים תועלתניים אלא שותפים שווים ורצויים בחברה כולה ובמערכת הפוליטית. רק מהלך אסטרטגי עמוק של הממשלה כלפי האזרחים הערבים, שמטרתו היא קידום שוויון ושותפות במובנם הרחב, יכול להביא לתוצאה הרצויה.
 
המאמר התפרסם בעיתון דה מרקר - לקריאה
 
Icon מדיניות לשילוב ושוויון
Icon חינוך לחיים משותפים
Icon שיטור בחברה משוסעת
Icon פיתוח כלכלי ותעסוקה
Icon שירותים שוויוניים