Slogen
אודות
תחומי פעילות
מה חדש
פרסומים
החברה הערבית

ההשתתפות הפוליטית של המיעוט הערבי: הסתיים קורס ראשון לקידום נשים ערביות בזירה הציבורית

5.1.14

אתמול הגיע לסיומו קורס ראשון מסוגו של יוזמות קרן אברהם בשיתוף "כיאן-ארגון פמיניסטי" ומכללת אלקאסמי לקידום מנהיגות נשים ערביות בזירה הציבורית.הקורס כלל 15 מפגשים והשתתפו בו כ-20 נשים. משתתפות הקורס הן נשים פעילות בזירה החברתית ומטרת הקורס היתה הקניית מיומנויות, ידע וכלים מקצועיים לפעילות אפקטיבית בזירה הפוליטית המקומית והארצית.

במהלך הקורס למדו הנשים על מבנה הממשל בישראל, הפוליטיקה הערבית בישראל וסוגיות מגדריות ורכשו כלים לעבודה מול תקשורת וניסוח מסרים, קידום מדיניות ובניית קמפיין, ניהול תקציב, מיפוי צרכים בקהילה ועוד. כל אחת מהנשים קידמה במהלך הקורס פרויקט אישי המבוסס על מיפוי הצרכים בקהילתה.
הקורס הינו חלק מפעילותה של יוזמות קרן אברהם לעידוד מעורבות אזרחית והשתתפות פוליטית בקרב המיעוט הערבי-פלסטיני בישראל. בעשור האחרון אנו עדים למגמה מדאיגה של נסיגת האזרחים הערבים בישראל מהזירה הפוליטית הארצית, דבר אשר החריף לאחר אירועי אוקטובר 2000, שיצרו שבר ביחסי המיעוט הערבי עם המדינה ועם הרוב היהודי. שיעור ההצבעה של האזרחים הערבים ירד מ-75% בבחירות 1999 ל-53.4% בבחירות 2009. מחקר אשר ערכה קרן אברהם בנושא השתתפות פוליטית של האזרחים הערבים העלה בין היתר כי השתלבותם של צעירים ושל נשים ברשימות מגביר משמעותית את רצונם של אזרחים ואזרחיות ערבים להצביע בבחירות הכלליות וכי ישנה תמיכה רחבה בחברה הערבית לקבלת נשים כמנהיגות פוליטיות.

ככלל, נשים בישראל סובלות מייצוג חסר בפוליטיקה המקומית והארצית, כיום רק 22.5% מחברי הכנסת הן נשים, והעדרן של נשים ערביות בולט במיוחד. בכל שנות המדינה כיהנו רק שלוש נשים ערביות בכנסת ורק שתיים- עשרה נשים שימשו כחברות במועצות מקומיות של רשויות ערביות או מעורבות. נשים ערביות סובלות מהדרה משולשת בשל השתייכותן לשתי קבוצות מיעוט - מגדרי ולאומי, ובנוסף לכך סובלות להדרה בתוך החברה הערבית הפטריארכלית המתקשה לקבלן כמשפיעות בזירה הפוליטית. אולם ניתוח הישגיהן של מנהיגות בחברה הערבית מעלה כי הן הוכיחו יכולת גבוהה בהנעת שינויים חברתיים מרחיקי לכת, הנוגעים בעיקר לשיפור מעמד האישה הערבייה אך גם לתחומים נוספים. זאת, לעיתים גם כנגד הקונצנזוס ותוך מאבק בגורמים שמרניים. השילוב בין הפוטנציאל המנהיגותי העצום הקיים בקרב נשים ערביות לבין החסמים המונעים את כניסתן לפוליטיקה מייצר את הצורך בקיומה של מסגרת אשר תעניק את הכלים, הידע והרישות החברתי על מנת ליצור שינוי.
הנשים שהשתתפו בקורס הראשון, שהיווה פיילוט לתכנית רחבה של הכשרת נשים ערביות למנהיגת, מספרות על חוויותיהן:
ד"ר סיהאם עתאמנה קעקוש, מנהלת מחלקת קידום בריאות בעיריית באקה: "ההכשרה נתנה לי כח לעמוד על שלי מול הממונים עלי, לא להתבייש כי אני אשה וזה לא מקובל שאשה תתנהג כך, אני היום מרגישה יותר אסרטיבית וחזקה".
לילה ג'אוי, בעלת משפחתון, וממובילות מאבק מטפלות המשפחתונים, חברת מועצת נשים בכפר קרע: "אני מאוד מרוצה מההכשרה, לפני תחילת ההכשרה חשבתי לעזוב את מועצת הנשים כי לא הייתי מרוצה מהפעילות היום אני רוצה להישאר שם ולשנות מפנים, אני גם רוצה להציג מועמדות לראשות ארגון מטפלות המשפחתונים".
עאידה ראס, עו"סית ויו"ר ועד העובדים בעיריית קלנסווה: "כל החיים שלי אני נאבקת למען נשים ולמען עובדות ועובדים, אך הבחירות האחרונות גרמו לי להתייאש, ניסינו להכניס נשים כחברות מועצה אבל לצערי נכשלנו כישלון חרוץ. ואני החלטתי שזהו אני מפסיקה את כל הפעילות הציבורית. אך כשחזרתי לקורס אתן הצלחתן שוב להחזיר את התקווה ללבי. החזון שלי לקדם שירותים עירוניים לנשים בקלנסווה כי המיפוי שעשינו הראה שלא קיימים בכלל שירותים המיועדים לנשות העיר".
סברין מסארוה, מורה לשפה הערבית בתיכונט בתל אביב וחברת עמותת תשרין בטייבה: "היום אני יותר בוטחת בעצמי וביכולות שלי, אני לא מהססת לדרוש ולהביע את דעותיי. אני עובדת בבית ספר יהודי בו הרכזים של שכבות ז' ו ח' הם גברים, ואני דיברתי בישיבת מורים ואמרתי שהדבר לא נכון ולא צודק ושאני דורשת להיות רכזת- אישה וערביה."
כיפאיה זחאלקה, אחות בבית חולים מאיר: "היום אני אישה שונה. אני לא מפחדת להגיד את דעותיי. אני חושבת שמכאן אני הולכת להתפתח בעשיה הציבורית, אני כבר נמצאת בוועדת היגוי של צופן לקידום נשים במשולש. ואני חושבת להיכנס לפוליטיקה."
סאמיה חסן, עובדת במט"י נצרת ויו"ר עמותת "האישה הערבייה": " אני כבר הצהרתי כאן שאני הולכת להתמודד על ראשות עיריית נצרת, ואני אמרתי את זה גם לראש העיר ואני שוב אומרת שאני מתכוונת להתמודד. אני מאמינה שאנחנו אלה שיוצרות את התנאים המתאימים לפעולה, ואנחנו יכולות להשאיר חותם על כל דבר."

ב-1.3.14 ייערך כנס פתוח לקהל במכללת אלקאסמי בנושא ההשתתפות הפוליטית של נשים ערביות. הכנס יתמקד בשתי סוגיות:
• ניתוח תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות הערביות מנקודת מבט מגדרית
• מעמדן של היועצות למעמד האישה ומועצות הנשים ברשויות המקומיות הערביות.

ראיון עם מייסם ג'לגולי- רשת ב'

עדכונים אחרונים

More updates
Icon מדיניות לשילוב ושוויון
Icon חינוך לחיים משותפים
Icon שיטור בחברה משוסעת
Icon פיתוח כלכלי ותעסוקה
Icon שירותים שוויוניים