Slogen
אודות
תחומי פעילות
מה חדש
פרסומים
החברה הערבית

דיון "שולחן עגול" בכנסת: תדמית חברי הכנסת הערבים וסיקורם בתקשורת העברית

4.3.14

היום התקיים דיון פתוח בין חברי הכנסת הערבים לבין כתבים פרלמנטריים ואנשי תקשורת שונים ביוזמת ח"כ באסל גטאס (בל"ד) בשיתוף יוזמות קרן אברהם. מטרת הדיון הייתה לקיים שיח פתוח ביחס לשינויים הנחוצים בדפוסי הפעולה והיחסים בין חברי הכנסת הערבים לתקשורת העברית על מנת לאפשר חשיפה מגוונת יותר של פעילותם.
עמותת יוזמות קרן אברהם הציגה בדיון מחקר שערכה ביחס לפעילות חברי הכנסת הערבים בכנסת ה-18, שמפריך את הטענה החוזרת ונשנית לפיה חברי הכנסת הערבים עוסקים רק בסוגיות הקשורות בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

מהמחקר עולה כי:
• 97% מהצעות החוק שהוגשו על ידי חברי הכנסת הערבים עסקו בסוגיות אזרחיות
• 75% מהפעילות הפרלמנטרית של חברי הכנסת - הצעות לסדר, נאומים בני דקה ושאילתות - עסקו בסוגיות אזרחיות וחברתיות-כלכליות
• 46% מפעילות חברי הכנסת הערבים עסקה בנושאים הנוגעים במישרין לאזרחים הערבים

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) אמר בדיון כי "בניגוד למה שמקובל לחשוב, הציבור הערבי מקבלים את עיקר המידע באמצעות כלי התקשורת העבריים. מאחר שאין לנו אמצעי תקשורת מרכזיים ומשפיעים בציבור הערבי, האזרחים עוקבים אחרינו בעיקר דרך התקשורת העברית ולכן אנו חייבים לשפר את תדמיתנו שם. אנחנו מחויבים לסוגיית הסכסוך ונמשיך לפעול בכל הבמות האפשריות בעניין, אבל יחד עם זאת חשוב לשבור את תקרת הזכוכית ולפרוץ לתוך התקשורת העברית גם בנושאים אזרחיים".

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) אמרה כי "נראה שהסיקור השלילי והגזעני משתלם לעיתונים כלכלית. הכיסוי העיתונאי לא יכול להתעלם מהעובדה שיש הסתה נגד ערבים והמנהיגות הערבית. לא יכול להיות שכיסוי עיתונאי של דיוני כנסת עוסק רק בחברי כנסת יהודים".

ח"כ אברהים צרצור (רע"מ-תע"ל): "ההסתה נגד חברי הכנסת הערבים מחלחלת אפילו לציבור הערבי עצמו שחלקים ניכרים ממנו כבר משוכנעים שחברי הכנסת הערבים מנותקים מהציבור שלהם. זו תוצאה ישירה של הסיקור בתקשורת בעברית".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) התייחס לכך שהדה-לגיטימציה של החברה הערבית החלה לאחר רצח רבין: "הימין עשה את זה בתחכום רב השמאל העדיף לבכות ולהדליק נרות והם הפסידו במערכה". הוא הוסיף כי ייתכן שיש מקום לשיפור בעבודת חברי הכנסת מול התקשורת אך שבסופו של דבר מדובר בשאלה מוסרית ופוליטית.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ): "ברור שחייבים לשחק את המשחק התקשורתי לפי הכללים שלו. אבל חשוב לזכור שאנחנו נמצאים בתנאי משחק קשים, האזרחים מניחים את כל האשמה ביחס למצב שהמדינה אחראית לו, הפערים והאפליה, על חברי הכנסת הערבים, נבחרי הציבור. לכם, כעיתונאים הגונים וגם כאזרחים, יש תפקיד בשינוי התודעה בציבור היהודי ובציבור הערבי".

ח"כ מסעוד גנאיים (רע"מ-תע"ל) אמר שבתחילת דרכו בפוליטיקה הוא לא התייחס לתקשורת העברית כעניין חשוב ועסק בעיקר בפנייה לציבור הבוחרים שלו דרך התקשורת הערבית: "אחרי שראיתי שהציבור הערבי צורך תקשורת עברית התחלתי להשקיע בעבודה מול עיתונאים והודעות לתקשורת בעברית, במיוחד בנושאים שנוגעים לכל הציבור הישראלי בתחום החינוך, אבל לא זכיתי להתייחסות".

ח"כ טאלב אבו ערער (רע"מ-תע"ל) אמר שהתקשורת צריכה לייחס יותר חשיבות לנושאים שמטרידים את הציבור בחיי היומיום: "הייתי מצפה מכלי התקשורת בעברית לדבר על אבטלה, עוני, הריסת בתים היומיומית. אלה דברים שצריכים לתפוס כותרות".

אמנון בארי סוליציאנו, מנהל שותף ביוזמות קרן אברהם אמר כי "אין לקבל את הטענה כי חברי הכנסת הערבים לא צריכים לעסוק בסכסוך ובכיבוש, שכן הם נשלחו לכנסת ע"י בוחריהם גם לשם כך". לדבריו, תדמיתם של חברי הכנסת הערבים מקורה במסע של השמצה ודה-לגיטימציה מתוכנן ושיטתי שנעשה ע"י גורמים שונים המנסים להקטין את התמיכה בהם ולמנוע אפשרות לשותפות פוליטית בין יהודים וערבים.

יועץ התקשורת זאב ינאי, מנכ"ל שטרן אריאלי ינאי אמר כי "חברי הכנסת הערבים אינם חותרים למגע עם התקשורת דוברת העברית ומתמקדים, באופן טבעי, בתקשורת הייעודית לקהל הבוחרים שלהם. אם הם רוצים להופיע בתקשורת העברית, הגיע הזמן לעבור לדוברות יוזמת. שמעבירה קומוניקטים בעברית ולא בערבית, שמייצרת סיפורים המתאימים לכלי התקשורת היהודים ושלא מצפה לסיקור אוטומטי".

ג'קי חורי, כתב לענייני ערבים בהארץ, אמר לחברי הכנסת הערבים: "התחושה שלי היא שאתם לא צריכים את התקשורת בשפה העברית. אם אתם רוצים סיקור בעברית אז אתם צריכים לקבל החלטה. כל יום אני רואה חבר כנסת בערוצי הלווין וכולכם מופיעים שם".

כתבו הפרלמנטרי של מעריב, אריק בנדר, אמר כי על חברי הכנסת הערבים לשפר את התנהלותם מול התקשורת העברית וכי פעילותם ומעשיהם בנושא הסכסוך, מחוץ לכותלי הכנסת, מאפילים על פעילותם "האזרחית" בכנסת. הוא ציין לדוגמא את השתתפותה של ח"כ זועבי במשט המרמרה ואת ביקורם של חברי הכנסת הערבים בלוב.

יהונתן ליס, כתב הארץ בכנסת, הצביע על הצורך בעבודה מקצועית ונכונה עם התקשורת בעברית. לדבריו: "אם לא יפנו את תשומת ליבנו העיתונאים לסיפורים אקטואליים, לא יהיה ביטוי בכתבות. אנחנו מעוניינים לקבל מידע על חברי הכנסת הערבים וכאשר חברי הכנסת פונים אלינו, יש לכך תוצאות".

טל יחזקאלי, עורכת התכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל הדגישה את הצורך בהנגשת המידע לעיתונאים והוסיפה כי חשוב שחברי הכנסת הערבים יפיצו הודעות לעיתונות בעברית ויפרסמו עדכונים בעמודי הפייסבוק שלהם גם בעברית.

עדכונים אחרונים

More updates
Icon מדיניות לשילוב ושוויון
Icon חינוך לחיים משותפים
Icon שיטור בחברה משוסעת
Icon פיתוח כלכלי ותעסוקה
Icon שירותים שוויוניים