Slogen
אודות
תחומי פעילות
מה חדש
פרסומים
החברה הערבית

 לקראת הבחירות: סקר של "יוזמות קרן אברהם" בחברה הערבית

28.10.2012

לקראת הבחירות לכנסת ה- 19, ערכה עמותת "יוזמות קרן אברהם", מחקר עמדות מקיף בחברה הערבית. המחקר נועד לעמוד על הסיבות לירידה החדה שחלה בשיעורי ההצבעה של הציבור הערבי לבחירות בעשור האחרון ולהצביע על גורמים העשויים לעלות את שיעורי ההשתתפות בעתיד.

עיקר הממצאים:

הצבעה נתפסת כלא משפיעה: האזרחים הערבים רואים את ההשתתפות בהצבעה כלא-יעילה וכי הנטייה להצבעה או להימנעות מהצבעה נשענת על החלטה מושכלת הקשורה באפקטיביות ההצבעה. מבין הנשאלים שדווחו כי אין בכוונתם להצביע, 51% אמרו כי הסיבה אין בכוחם להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות במדינה. מבין הנשאלים שדווחו כי יש בכוונתם להשתתף בהצבעה, 54% ציינו כי מהנשאלים ציינו כי יעשו זאת מסיבה סמלית. פחות מ-20% בלבד מכלל המדגם סבורים שהצבעה עשויה לשפר את חייהם. 

שאיפה לשותפות בקבלת החלטות: האזרחים הערבים מעוניינים להגדיל את ייצוגם בכנסת, אך לא רוצים בייצוג לשם ייצוג בלבד, אלא מעוניינים ביכולת השפעה אמתית על ההחלטות הנוגעות לעתידם. האפשרות שמנהיגים יהודים יקראו לשיתוף הערבים בניהול ענייני מדינה מעלה את סיכויי ההצבעה בקרב 52% מכלל המדגם ו-42% מקבוצת הלא מצביעים. גם התסריט של שריון לשר ערבי בממשלה מעלה את הנכונות להצביע: 56% מהנשאלים במדגם אמרו כי הסיכוי שיצביעו בבחירות יגבר אם ישוריין תפקיד שר לחבר כנסת ערבי ("יגביר מאד את הסיכויים להצביע"- 42%).

סדר יום אזרחי: 24% מהנשאלים הגדירו את נושא החינוך כחשוב ביותר לטיפול ושיעור זהה בחר בעוני והאבטלה, 16% ציינו את הפשע והאלימות כבעיה החמורה ביותר של החברה הערבית בישראל. הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוגדר ע"י 12% כעניין החשוב ביותר לטיפול.

איחוד פוליטי: השאיפה הפרגמטית למקסום כוח ההשפעה היא גם העומדת בבסיס קסמו של רעיון אחדות המפלגות הערביות, המעלה את סיכויי ההצבעה בקרב 59% מכלל המדגם .

מי מייצג את הציבור הערבי? כאשר נשאלו על מי הם סומכים לייצגם מול המדינה השיבו כ-30% מהנשאלים שהם סומכים על חברי הכנסת הערבים ולייצגם. שיעור זהה (30%) השיבו כי אינם יודעים מי מייצג אותם. 9% דווחו כי המפלגות הן המוסמכות לייצג את הציבור. השאר הצביעו על ועד ראשי הרשויות הערביות (8%), ועדת המעקב העליונה (6%), ארגוני החברה האזרחית (9%) ומנהיגי הדת (9%).

החרמת בחירות מטעמים אידיאולוגיים: הסקר מצא כי רק 17% משתייכים לקבוצה שאינה מצביעה ממניעים אידאולוגים עיקשים. עוד 34% אינם מתכוונים להצביע מטעמים שונים (כמו אי-אימון בדמוקרטיה הישראלית או "תחושה שאין למי להצביע"); 

מנהיגות נשים: הנשאלים הביעו תמיכה רחבה בשילוב נשים בפוליטיקה - 70% מסכימים כי "נשים הן מנהיגות פוליטיות לא פחות טובות מגברים". בנוסף, שילוב של נשים ברשימות לכנסת עשוי להגדיל את שיעור השתתפות בבחירות, במיוחד בקרב נשים (יותר מ50% השיבו ששילוב נשים ברשימה בה הן תומכות מעלה את הסיכוי שיצביעו)

שילוב צעירים: 58% דיווחו שהצטרפות צעירים ו"פנים חדשות" למפלגות הערביות מעלה את הסיכוי שיצביעו. 

מסרים שליליים ("הפחדה") לא מעודדים הצבעה: מסרים שונים נבדקו במטרה לזהות את השפעתם על הנטייה להצביע. נמצא בבירור כי מסרים שליליים המדגישים את השוליות של הערבים בחיים הציבוריים ומפחידים מהסכנות הטמונות באי הצבעה (למשל: "אם לא תצביעו הגזענות תתגבר") הינם פחות יעילים ממסרים חיוביים הנושאים תקווה לשותפות בקבלה ההחלטות. 


המחקר הורכב מחלק איכותני שכלל 5 קבוצות מיקוד של אזרחים ערביים מחתכי אוכלוסייה שונים ומחלק כמותי שכלל סקר בקרב מדגם מייצג של החברה הערבית בישראל(500 נשאלים). המחקר נערך בתמיכת קרן אברט הגרמנית.

מנהלי יוזמות קרן אברהם, אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה, אמרו כי "אנו מוטרדים מאד מהירידה המתמדת בשיעור ההשתתפות של האזרחים הערבים בתחומי החיים השונים, ובמיוחד במערכת הפוליטית. נסיגה כזו הנה מתכון לחוסר יציבות חברתי ושסע חברתי-לאומי עמוק שקשה יהיה לאחותו בעתיד. אנו מעוניינים לראות השתתפות נרחבת בבחירות, כל מצביע לפי נטיית ליבו, ללא שום קשר למפלגה או זרם פוליטי מסוים".

"העובדה שאחוז 'נמנעי הבחירות האידאולוגים' אינו גדול וכי רוב הציבור הערבי מונע משיקולים פרגמטיים, מעודדת מאד. אם הציבור הערבי ישוכנע שהוא יכול להיות שותף לעיצוב המציאות בישראל, וגם נתפס כשותף לגיטימי ע"י המפלגות הציוניות המרכזיות, הוא ישתתף בבחירות. מאידך, אם "מה שהיה הוא שיהיה" ואף אחד לא יפנה למצביעים הערבים באופן קונסטרוקטיבי, שיעורי ההשתתפות של ערבים בבחירות עלולים לרדת עוד".

לקריאת הסקר המלא - לחצו כאן הידיעה פורסמה במקומות הבאים: 
  • ראיון עם מוחמד דראושה בתכנית לונדון וקירשנבאום, ערוץ 10 - לצפייה 
  • עיתון הארץ - לקריאה 
  • עיתון הארץ בשפה האנגלית - לקריאה 
  • עיתון ואתר JP - לקריאה 
  • כתבה של נחום ברנע, ידיעות אחרונות - לקריאה 

עדכונים אחרונים

More updates
Icon מדיניות לשילוב ושוויון
Icon חינוך לחיים משותפים
Icon שיטור בחברה משוסעת
Icon פיתוח כלכלי ותעסוקה
Icon שירותים שוויוניים