Slogen
אודות
תחומי פעילות
מה חדש
פרסומים
החברה הערבית

 אוגדן מידע על החברה הערבית בישראל הושק בכנסת:
יו"ר הכנסת בפועל, ח"כ בן אליעזר: מדינת ישראל חטאה בהזנחה רבת שנים;
ח"כ הרצוג: האוגדן הוא כלי חיוני למקבלי ההחלטות;
ח"כ טיבי: רוב הציבור היהודי, לרבות מקבלי החלטות, לא היו במגע עם ערבי;

11.3.2013

חברי הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ויצחק הרצוג (עבודה) השיקו היום בכנסת אוגדן מידע בנושא החברה הערבית בישראל שהוציאה לאור עמותת יוזמות קרן אברהם. האוגדן כולל מידע מקיף בסוגיות משמעותיות לקידום החברה הערבית בישראל ונועד לאפשר למקבלי החלטות במדינה לעצב מדיניות מושכלת בכל הקשור בחברה הערבית בהסתמך על מידע מקיף, אמין ונגיש. 840 עמודי האוגדן מכילים מידע בסוגיות כגון ההיבט ההיסטורי-לאומי של הערבים בישראל, מדיניות הממשלה כלפיהם, סוגיית הקרקעות, פערים חברתיים-כלכליים בין יהודים לערבים ועוד. באירוע נכחו חברי כנסת רבים וביניהם סגן ראש הממשלה, השר דן מרידור (הליכוד(, יו"ר הכנסת בפועל פואד בן-אליעזר (העבודה), ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד), ח"כ שי פירון (יש עתיד), ח"כ מירב מיכאלי (העבודה), ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), ח"כ סתיו שפיר (העבודה), ח"כ משה מזרחי (העבודה), ח"כ עומר בר-לב (העבודה), ח"כ באסל ג'טאס (בל"ד), ח"כ מסעוד ג'נאים (רע"מ-תע"ל), ח"כ דב חנין (חד"ש) וטלב אבו- ערר (רע"מ-תע"ל).

יו"ר הכנסת בפועל פואד בן-אליעזר פתח את הדיון ואמר כי "לפנינו מחקר מקיף ומקצועי, שמכיל סוגיות רבות ואתגרים רבים שקשורים לסוגיה של ערביי ישראל. זוהי סוגיית יסוד על סדר היום הלאומי והבעיות יחריפו כי עצמו עיניים. אנחנו עדים למגמות מדאיגות, ניכור והיבדלות, והן נובעות משתי סיבות: מדינת ישראל חטאה בהזנחה רבת שנים. די לבחון את הנתונים ואת הפער בין יהודים לערבים בנושאים כמו חינוך, השכלה, דיור בשביל להבין זאת. ודבר שני: הסכסוך הישראלי פלסטיני שלא נפתר מזין את הסכסוך."

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "חובתה של המדינה לפעול לצמצום פערים ולשוויון. הציבור הערבי מבקש להשתלב על בסיס כבוד הדדי ושוויון- שותפות אזרחית מלאה ולא היטמעות. רוב הציבור היהודי, לרבות מקבלי החלטות, לא היו במגע עם ערבי. באוגדן יש מידע שגם ערבים יכולים להיעזר בו"

ח"כ יצחק הרצוג אמר כי "קיימת הרבה בורות סביב החברה הערבית בישראל, מכירים את הנושא אבל לא יודעים איך לגשת אליו. פקידים ושרים שלא היו בכפר ערבי מימיהם ולא ישבו מעודם עם ערבי לשיח עומק, ולא יודעים איך החיים מתנהלים. הנושא של סגירת פערים, שבירת תקרות זכוכית, הוא אתגר לאומי מהמדרגה הראשונה"

סגן ראש הממשלה, השר דן מרידור אמר כי "קיימת נטייה לראות את האחר כגוש גדול, אבל מדובר על בני אדם וישראלים שחיים בתוכנו. יש הקצנה בשני הצדדים, אבל האחריות למיגור הגזענות היא על הממשלה".

יו"ר הכנסת היוצא ח"כ ראובן ריבלין, אמר כי "לא יכול להיות מצב שאנחנו חיים בשתי חברות נפרדות 65 שנים אחרי הקמתה של מדינת ישראל". .

חברת הכנסת מירב מיכאלי אמרה כי "אנו כאופוזיציה, נהפוך את המדיניות לכזו שנותנת לחברה הערבית את הזכויות שלה."

ד"ר אורנה כהן, עורכת המשנה של האוגדן, אמרה כי " הבורות היא לא גזירה, והאוגדן מתמודד נותן לה מענה. רבים מהאזרחים היהודים לא יודעים דברים שכביכול אמורים להיות ידועים לכל כמו הפקעת קרקעות, טבח כפר קאסם או הממשל הצבאי".

מנהליה השותפים של קרן אברהם אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה אמרו כי "נחיצותו של אוגדן המידע בולטת עוד יותר על רקע ייצוג החסר של ערבים במעגלי קבלת ההחלטות במדינה ובשירות המדינה. אין ספק כי מדיניות שאינה מותאמת לחברה הערבית מעוצבת פעמים רבות מתוך בורות".

בשבועות הקרובים יופצו אלפיים עותקים של האוגדן לשרים ופקידים בכירים במשרדי ממשלה ורשויות ממשלתיות, לחברי הכנסת, לכלל השופטים והרשמים בכל בתי המשפט בישראל, לשגרירויות ישראל בחו"ל, לתעשיינים וראשי המשק, לאנשי אקדמיה ולספריות באוניברסיטאות, לעמותות ולאמצעי התקשורת.

ידיעה על האירוע התפרסמה במקומות הבאים: 
 
דיווח בערוץ הכנסת לצפייה   
דיווח בגלי צה"ל  להאזנה   
דיווח ברשת ב' להאזנה   
לצפייה בכתבה   
      

עדכונים אחרונים

More updates
Icon מדיניות לשילוב ושוויון
Icon חינוך לחיים משותפים
Icon שיטור בחברה משוסעת
Icon פיתוח כלכלי ותעסוקה
Icon שירותים שוויוניים